Yönetim ve İnsan Kaynaklarında
Çağdaş Çözümler...
TEL: + 90 212 347 33 47

SEBLA SALKUR

İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Napoli Amerikan Koleji’nde İtalya’da tamamladı.

La Verne ve Maryland Üniversiteleri’nde İş İdaresi ve Ekonomi eğitiminin ardından 1992 yılında Marmara Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

1992 yılında Netaş Telekomünikasyon’da Halkla İlişkiler uzmanı olarak başlayan kariyeri 1996 yılına kadar aynı firma da devam etti. Bu süreçte Tüsiad-Kalder Kalite Ödülü kitabının içeriğinin hazırlanması ve Netaş’ın bu ödülü almasında önemli çalışmalar yaptı.

1996-1998 yılları arasında kişisel sebeplerden dolayı Berlin’de yaşamına devam etti ve Almanca eğitimi aldı.

1998-2000 arasında Vestel Elektronik’de yurt dışı projelerden sorumlu Halkla İlişkiler Müdürü olarak profesyonel kariyerine devam etti. Vestel USA ofisinin kurulma çalışmalarında yer alarak bir süre Palo Alto, Silikon Vadisi’nde pazarlama, halkla ilişkiler ve iletişim projeleri gerçekleştirdi. Vestel İnternet TV lansmanı ile Consumer Electronics Show’da (CES) “Yılın en iyi teknoloji şirketi ve en başarılı stand” ı seçilmesinde aktif rol oynadı. Avrupa ve Amerika pazarlarında Bilgi Teknolojileri ve Elektronik sektörünün önde gelen organizasyonlarında birçok pazarlama ve iletişim etkinliğinde sorumlu ve aktif yöneticilik yaptı.

Ardından 2000-2001 yılları arasında OPET Petrolcülük bünyesinde Pazarlama İletişimi Koordinatörü olarak, firmanın Türkiye çapında ki agresif büyümesine katkıda bulunacak Pazarlama ve Halkla İlişkiler faaliyetlerini hayata geçirdi. Türkiye’de uzun yıllar çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödül alan “Temiz Tuvalet Kampanyası”, Kapadokya Kültür Projesi gibi birçok önemli projenin yürütülmesinde ve yönetiminde bulundu. Müşteri sadakat ve farkındalık programları geliştirerek (Otobil v.b), kısa sürede OPET’in pazarda bilinirliğinin arttırılmasında aktif rol oynadı. Aynı zamanda şirketin İstanbul Borsası’na sunumu ve Halka arz çalışmalarının tüm iletişim ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu yöneticiliğini yaptı.

2001-2005 yıllarında ana şirket bünyesinde Türkiye pazarına giren SAP Türkiye’nin Pazarlama Müdürü oldu. ISO 500 listesinde ki birçok firma ile pazarlama ve satış projeleri gerçekleştirerek, SAP’nin kullanıcı ve program bazında bilinirliğinin ve farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Teknoloji günleri ve SAP Forum etkinlikleri ve kurumsal başarı hikayeleri bu projelerden öne çıkanlardır. Aynı dönemde SAP eko sistemi içinde yer alan “Partner” ilişkilerinin geliştirilmesi ve yönetilmesi sorumluluğunu da üstlendi.

2005-2010 yılları arasında satın alma, tedarik zinciri ve lojistik ana kollarını kapsayan yerel bir firmada Genel Müdür oldu. Global satın alma sözleşmelerinin lokal pazara uyarlanması ve uygulanması, yıllık tedarikçi anlaşmalarının yapılması, kurumsal satın alma birimlerinde maliyet düşürücü çalışmaların hayata geçirilmesi gibi birçok farklı satın alma projesini gerçekleştirdi. Tedarik zinciri ve lojistik yönetimi ile e-satın alma süreçlerinin başarıya ulaşması için ürün yönetimi, çağrı merkezi yönetimi, satış sonrası hizmet gibi birçok fonksiyonun verimliliği ve yönetimi çalışmalarında bulundu. Tüm birimler için yeni ekipler oluşturarak agresif satış hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağladı. Konusunda lider, dünyanın önde gelen bir firması İş ortaklığı Anlaşması imzalandı. Böylece Global firmaların satın alma şartlarının Türkiye pazarında adaptasyonu gerçekleştirildi.

2010 yılında profesyonel kariyerine girişimci olarak devam etme kararı aldı ve OfisEkspres Tic. Ltd. Şti’ni kurdu. Kurumsal bazda ofis ürünleri tedariği yapan firmada her ölçekte şirketin e-katalog üzerinden satın alma süreçleri yönetilerek, etkin ve ölçülebilir satın alma yapması sağlanıyor.

Uzun yıllar aktif Voleybol oynayan ve profesyonel “lifeguard”lık sertifikası bulunan Salkur, ingilizce, italyanca ve almanca biliyor.

2014 yılı itibari ile Optimum Danışmanlık bünyesine katılmıştır ve çalışmalarına İş Geliştirme Lideri olarak devam etmektedir.

E-posta: ssalkur@optimum-cs.com