Yönetim ve İnsan Kaynaklarında
Çağdaş Çözümler...
TEL: + 90 212 347 33 47

HANDAN GÜMÜŞTEKİN YARGAN

İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi-Pazarlama Bölümünden 1982 yılında mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Personel Yönetimi ve Endüstri İlişkileri” konusunda Master yaparak uzman ünvanını aldı ve aynı bölümde Doktora çalışmalarına devam etti.

1984-85 yılları arasında AK Sigorta A.Ş.’de Sigorta Uzmanı olarak iş hayatına başladı. 1987- 92 yılları arasında sektöründe bir ABD yatırımı olan ITT-Bilka A.Ş.- Altın Rehber ’e girmiş ve bu şirkette kısa sürede yöneticilik kademelerine yükselmiştir. 1990 Yılında İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda ITT- World Directories’in uluslararası iştirakleri arasında verdiği Kalite Ödülü olan “Silver Team Q” kazanmıştır. 1992-95 yılları arasında Medya sektöründe o tarihlerde İktisat Grubu bünyesinde, sektörde atılım içerisinde olan AKS Yayıncılık A.Ş. - Show TV, Cine 5, Eksen Teknik Altyapı Bakım ve İşletme şirketlerinin İnsan Kaynakları Bölümlerinin kurulması ve İktisat Grubunun Kurumsal Kültürünün bu sektöre ve çalışanlara aktarılması çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

1995 yılında henüz yeni kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve daha sonra en büyük GSM Network Operatörü olacak Turkcell A.Ş. ‘de göreve başlamıştır. İnsan Kaynakları, Kalite, İdari İşler ve Satınalma, İnşaat ve Emlak ile Sözleşmeler Hukuku Bölümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 2003 yılının Şubat ayına kadar 9 yıl süre ile görev yapmıştır. Görev yaptığı sure içerisinde Turkcell yabancı verimlilik araştırması şirketleri tarafından dünyanın en iyi İnsan Kaynakları verimliliği rasyolara sahip GSM şirketi olarak seçilmiştir.

Şirketin lisans alma prosesinde ve halka arzında detaylı organizasyon ve süreç yapılandırılması çalışmalarını yönetmiş, 3000’e yakın Turkcell çalışanın, grup şirketlerin çalışanlarının ve Turkcell Abone Merkezi çalışanlarının eğitilmesi ve ileride kurumsal bir Üniversite’ye dönüştürme vizyonu ile Türkiyenin ilk e- öğrenme platformuna sahip olan “Turkcell Akademi” yi kurmuştur. Turkcell’in 2002 yılı Kurumsal Değişim Projesinde Değişim Lideri olarak görev yapmıştır.

2003 yılında ortağı olduğu “OPTIMUM Danışmanlık Hizmetleri Ltd.” i kurup, girişimci olarak profesyonel çalışma hayatına devam etme kararı almıştır.

Yargan, evli ve TESYEV ( Türkiye Engelliler Spor, Yardım ve Eğitim Vakfı ) Murahhas Üyesi, Türkiye Paralimpik Komitesi Üyesi, EWMD ( European Women Management and Development ) International Network’ün Türkiye üyesi , TAKKİDD Kurucu Üyesi ( Tüm Avrupa Kadınları Kültürel İşbirliği ve Dayanışma Derneği) ), YDD ( Yönetim Danışmanları Derneği ) ve PERYÖN ( Personel Yöneticileri Derneği ) üyesidir.

E-posta: hyargan@optimum-cs.com